Jak začít prodávat na Allegro.cz

Začátkem května 2023 spustil největší polský marketplace Allegro s obratem téměř 250 miliard korun zbrusu nové tržiště Allegro.cz. V České republice tak vedle Kaufland Global Marketplace vzniká jedna z největších e-commerce platforem, která u nás splňuje definici plnohodnotného online tržiště. Už v okamžiku spuštění přitom společnost avizovala, že plánuje napojení desítek tisíc českých prodejců a že zákazníkům nabídne přes 45 milionů produktů.

Co získáte díky Allegro.cz

  1. Krok 1: Založte si firemní účet a aktivujte ho
  2. Krok 2: Seznamte se s finanční stránkou prodeje
  3. Krok 3: Vystavte své první produkty
  4. Krok 4: Spravujte své objednávky

Krok 1: Založte si firemní účet a aktivujte ho

Nejprve se zaregistrujte na adrese www.allegro.cz. To učiníte jednoduše a zdarma prostřednictvím registračního formuláře, ve kterém je třeba vyplnit všechna pole a přijmout požadované podmínky. Následně přijde e-mail na vámi zadanou adresu, kterým registraci potvrdíte.

Registraci přitom není třeba dokončit hned. Allegro.cz umožňuje prodejcům se k otevřené registraci vrátit v rozmezí 24 hodin.

Krok 2: Seznamte se s finanční stránkou prodeje

Allegro.cz si neúčtuje měsíční ani roční poplatky, a tak mu platíte pouze za zveřejňování nabídek a za provizi z prodaného zboží. Provize se pohybuje mezi 5–15 % v závislosti na kategorii, do kterého vaše zboží spadá. Kompletní seznam poplatků najdete zde.

Pokud ale budete chtít, aby vám prodej na Allegro dobře fungoval, je možné později využít subscription fee neboli zaplatit poplatek za předplatné, které obsahuje pokročilejší analytické a propagační nástroje umožňující prodejcům optimalizovat nabídku.

Co se týče výplat, nezapomeňte si ve firemním profilu nastavit způsob vyplácení peněz. K tomu je třeba zaškrtnout typ obchodní činnosti (OSVČ, společnost s ručením omezeným) a mít ověřený bankovní účet. Jakmile dojde k ověření převodu, můžete vystavit svou první nabídku.

Krok 3: Vystavte své první produkty

Pro zveřejnění nabídky svých produktů na marketplace Allegro.cz se stačí proklikat k formuláři vystavení. Produkty můžete vystavovat také pomocí karty Můj sortiment.

Při zadávání produktů máte dvě možnosti. Tou první je zadat název produktu a jeho kód a zjistit, zda se tento produkt už nenachází v katalogu Allegra. Pokud ano, zobrazí se vám automaticky v navrhovaném zboží.

Jestliže produkt v katalogu není, přejděte na seznam kategorií a vyberte si některou z nich. Poté zadejte název nabídky a doplňte všechna potřebná produktová data. Uveďte přitom všechny povinné parametry. Ideální je jich vyplnit co nejvíce, protože to zvyšuje vaši viditelnost pro kupující. Pokud si v tomto ohledu chcete ušetřit práci a zajistit, že vaše zboží bude zalistované správně, můžete k tomu také využít integrátora.

Pak zadáte cenu, počet nabízených kusů a dobu trvání nabídky a možnosti dopravy. Zde je třeba uvést také typ faktur, které vystavujete. A pak na vás čekají další povinné informace, jako jsou podmínky vrácení nebo reklamace zboží. Allegro prodejcům umožňuje také to, aby si nastavili, v jaký čas se má jejich nabídka na tržišti vystavit.

Krok 4: Spravujte své objednávky

V okamžiku, kdy projdete celým procesem registrace a vystavíte své první zboží, můžete začít využívat marketingovou a vzdělávací podporu, kdy vám profesionálové z Allegro.cz poradí, jak zvyšovat tržby prostřednictvím různých propagačních nástrojů, jak efektivně spravovat své prodeje, pracovat s cenami a optimalizovat produktové nabídky tak, aby byly viditelné pro co nejvíce zákazníků.

Připravenost je zaručeným úspěchem při startu na novém marketplace